Lakier nawierzchniowy SOPUR SOLAK NC połysk 20L
Opis
Lakier nitrocelulozowy wielowarstwowy. Doskonale wypełnia podłoże tworząc w ten sposób powłokę o znacznie lepszej jakości niż inne lakiery tego typu.Charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia, bardzo dobrą przyczepnością oraz podatnością na szlifowanie. Lakier tworzy powłokę odpowiadającą wymaganiom normy EN-71-3, co stanowi rekomendację jego stosowania do lakierowania mebli oraz zabawek dla dzieci.
Zakres stosowania: Szczególnie zalecany do seryjnego i półprzemysłowego lakierowania powszechnie używanych gatunków drewna i drewnopochodnych elementów wyposażenia wnętrz mieszkalnych, takich jak:
meble, panele ścienne, boazeria, materiały wykończeniowe.
Produkt znajduje również zastosowanie w retuszach i pracach restauracyjnych. Nie należy stosować na powierzchnie robocze. Aplikować go można zarówno jako podkład, jak i warstwę nawierzchniową.
Kolorystyka: Bezbarwny.
Stopień połysku: Wysoki Połysk (stosuje się tylko jako warstwę nawierzchniową), Połysk, Półpołysk, Półmat, Mat.
Przygotowanie podłoża
Powierzchnie drewniane przeznaczone do lakierowania powinny być czyste, odpowiednio wyszlifowane papierem ściernym nr 150–220 (w zależności od gatunku drewna) oraz pozbawione kurzu i żywicznych plam.
Przygotowanie wyrobu Przed pobraniem produktu z pojemnika należy dokładnie wymieszać całą jego zawartość.
Lakier można rozcieńczyć przy użyciu rozcieńczalnika do wyrobów nitro RS-1 firmy SOPUR w ilości maksymalnej 20% w stosunku do lakieru.
Aplikacja
Lakier przystosowany jest do nanoszenia natryskiem pneumatycznym lub hydrodynamicznym, pędzlem lub przez polewanie.
Wymagana jest aplikacja co najmniej dwóch warstw lakieru ze starannym szlifowaniem międzywarstwowym przy użyciu papieru ściernego nr 220 do 240. Należy zwracać uwagę, aby nie zeszlifować powłoki lakieru do surowego drewna. Może to być przyczyną powstawania plam po naniesieniu warstwy nawierzchniowej.
Lakierowanie należy wykonywać w temperaturze otoczenia od 5C do 30C.
Suszenie Polakierowane elementy suszyć w temperaturze około 20C przez 40 min. W celu skrócenia czasu schnięcia można podwyższyć temperaturę do 5-60C po wstępnym suszeniu w temperaturze ok. 200C przez 15 minut.
Istotne jest, aby przeprowadzić próbę techniczną i w warunkach realnych ustalić parametry procesu suszenia.